FEATURES
HISENSE LEDN65U6H 65” QD Entry ULED; Wide Colour Gamut;UHD
- Resolution : 3840 x 2160
- HDMI x 4
- USB x 2
- Wide Colour Gamut
- Vidaa Smart
- Bluetooth 5.0
R14999.00
FEATURES
HISENSE LEDN65U6H 65” QD Entry ULED; Wide Colour Gamut;UHD
1 YEAR LIMITED WARRANTY
| Dimensions On Stand | |
|---|---|
| Height On Stand | 99.7 cm |
| Length / Depth On Stand | 162.54 cm |
| Width On Stand | 17.1 cm |
| Connectivity | |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| HDMI Inputs | 4 |
| Optical Audio Output | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VGA Inputs | 0 |
| A/V Outputs | 0 |
| USB 2.0 Ports | 1 |
| USB 3.x Ports | 1 |
| A/V Inputs | 1 |
| HDMI ARC | Yes |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mirroring Technology | None |
| Display Technology | ULED |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Screen Size | 65-inch |
| System Requirements | |
| Operating System | VIDAA Smart |
| Boxed / Shipping Dimensions | |
| Net Weight | 22.4 kg |
| Length / Depth | 162.5 cm |
| Width | 17.1 cm |
| Height | 99.7 cm |
| Gross Weight | 24.4 kg |
| Product Dimensions | |
| Product Length / Depth | 162.5 cm |
| Product Width | 17.1 cm |
| Product Height | |
Valid tv license
| 5 star | 68% | |
| 4 star | 31% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Sphiwe (verified owner) –
picked this up in a daily deal and am thrilled
Sthembiso (verified owner) –
Really letdown by lack of Bluetooth connectivity
Emihle (verified owner) –
Excellent value and great product
Ebrahim (verified owner) –
Best picture when connected with HDMI,
Maria (verified owner) –
‘m happy with what i got
Timothy (verified owner) –
Pretty decent quality.
Nancy (verified owner) –
Its a good tv, had a few issues with connecting it to the wifi
Alpheus (verified owner) –
Not too expensive for mid-range option
Neil (verified owner) –
Bought this TV for my Mom and she is so happy with it
Albertina (verified owner) –
great product, easy and simple to use.
Witbooi (verified owner) –
Bought this on sale!
Siyabulela (verified owner) –
It’s great having a bigger screen with such good picture qualit
Itumeleng (verified owner) –
Easy set-up and installation
Alex (verified owner) –
very impressed with the seamless purchase and delivery experience,
Mncedisi (verified owner) –
The best smart TV. And the price is reasonable. Best quality picture
Godfrey (verified owner) –
this TV is the best thing I bought
Maureen (verified owner) –
I love the TV
Vincent (verified owner) –
awesome, easy to set up
Rachel (verified owner) –
Great TV , easy to set up.