FEATURES
| Technology | |
|---|---|
| Printing Method | Epson Micro Piezo™ print head |
| Nozzle Configuration | 180 Nozzles Black, 59 Nozzles per Color |
| Minimum Droplet Size | 3 pl, With Variable-Sized Droplet Technology |
| Ink Technology | Dye Ink |
| Printing Resolution | 5.760 x 1.440 DPI |
| Category | Home, Home Office |
| All-in-One Functions | |
| Number of colours | 4 colour |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 10 pages/min Monochrome, 5 pages/min Colour |
| Printing Speed | 33 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²), 15 pages/min Colour (plain paper 75 g/m²) |
| Colours | Black [Dye], Cyan [Dye], Yellow [Dye], Magenta [Dye] |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0×29.7 cm), A5 (14.8×21.0 cm), C6 (Envelope), A6 (10.5×14.8 cm), B5, B6, No. 10 (Envelope), DL (Envelope), 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 13 x 20 cm, 20 x 25 cm, 9 x 13 cm |
| Duplex | Manual |
| Output Tray Capacity | 30 Sheets |
| Paper Tray Capacity | 100 Sheets Standard |
| Compatible Paper Weight | 64 g/m² – 300 g/m² |
| Media Handling | Borderless Print (up to 10 x 15cm) |
| General | |
| Energy Use | 12 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 0,7 Watt (sleep mode), 3 Watt (Ready), 0,2 Watt (Power off) |
| Supply Voltage | AC 220 V – 240 V |
| Product dimensions | 375 x 347 x 169 mm (Width x Depth x Height) |
| Product weight | 2,9 kg |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista, Windows XP Professional x64 Edition SP2 or later, Windows XP SP3 or later (32-bit), Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 SP2 or later |
| Interfaces | USB, WiFi, Wi-Fi Direct |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Smart Panel App |
| What’s in the box | 4 x 65ml individual ink bottles (Bk,C,Y,M) + 1 extra black ink bottle, Driver and utilities (CD), Main unit, Power cable, Setup guide, Warranty document |
| Colour | Black |
| Other Features | |
| Emulations | ESC/P-R |
| Other | |
| Warranty | 12 months Carry in, 30.000 pages |
| Included Bottle Yield | |
| Black yield | 8.100 pages |
| Colour yield | 6.500 pages |
| Country of Origin | |
| CountryOfOrigin | Philippines |







Sydney (verified owner) –
I absolutely love the printer. it is great in my office. the quality of the printing is great,
Raymond (verified owner) –
Very recommended printer for professional work
Mosima (verified owner) –
I love my Epson it was so easy to install and prints beautifully