FEATURES
- Resolution 1920 x 1080
- HDMI X 2
- USB X 2
- Vidaa smart
- Clean view
- Bezelless
- Dolby audio
R4999.00
FEATURES
2 YEAR LIMITED
| Height On Stand | 55.9 cm |
|---|---|
| Length / Depth On Stand | 89.3 cm |
| Width On Stand | 8.6 cm |
| Connectivity | |
| HDMI Inputs | 2 |
| USB 2.0 Ports | 2 |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Screen Mirroring Technology | Miracast |
| Display Technology | LED |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Screen Size | 40-inch |
Vlid TV License
| 5 star | 31% | |
| 4 star | 68% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Max (verified owner) –
Good value for money, great sound and wonderful picture
Marlene (verified owner) –
For someone not into TV’s etc a good buy
Anna (verified owner) –
best smart tv on the market.
Paulina (verified owner) –
think its the best TV I ever purchards set up
Van Onselen (verified owner) –
I love it❤, I like it
Susan (verified owner) –
Good value for money, great sound and wonderful picture
Van Wyk (verified owner) –
‘m happy with what i got
Dawid (verified owner) –
Perfect tv and works great
Bhekithemba (verified owner) –
lovely and easy to follow
Gugu (verified owner) –
Definitely worth the price. Got it with a deal
Malan (verified owner) –
Enjoying my TV, the sound is perfect.
Josephine (verified owner) –
my mom is so happy about her new TV h
De Waal (verified owner) –
Always a good make. Viewing pleasure
Jonathan (verified owner) –
It’s great having a bigger screen with such good picture qualit
Pinkie (verified owner) –
it’s very nice and affordable
Prinsloo (verified owner) –
Sound is much better than our previous 32
Thokozani (verified owner) –
Product was selected due to previous experience with a similar tv
Busisiwe (verified owner) –
Bought this TV for my Mom and she is so happy with it
Mzikayise (verified owner) –
Not too expensive for mid-range option