FEATURES
HISENSE LEDN43A6H 43” UHD SMART LED; DOLBY VISION HDR;UHD
- Resolution 3840 x2160
- HDMI X 3
- USB X 2
- Dolby Digital
- HDR10+Decode
- DOLBY VISION HDR
- UHD AI Upscaler
R5999.00
FEATURES
HISENSE LEDN43A6H 43” UHD SMART LED; DOLBY VISION HDR;UHD
1 YEAR LIMITED WARRANTY
Valid TV LICENSE
| Dimensions On Stand | |
|---|---|
| Height On Stand | 56 cm |
| Length / Depth On Stand | 96.3 cm |
| Width On Stand | 7.4 cm |
| Connectivity | |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| HDMI Inputs | 3 |
| Bluetooth | Yes |
| USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI ARC | Yes |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mirroring Technology | Miracast |
| Display Technology | UHD |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Screen Size | 43-inch |
| System Requirements | |
| Operating System | VIDAA Smart |
| Boxed / Shipping Dimensions | |
| Net Weight | 6.8 kg |
| Length / Depth | 96.3 cm |
| Width | 19.6 cm |
| Height | 61.4 cm |
| Gross Weight | 6.9 kg |
| Product Dimensions | |
| Product Length / Depth | 96.3 cm |
| Product Width | 7.4 cm |
| Product Height | |
| 5 star | 47% | |
| 4 star | 52% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Isabella (verified owner) –
this TV is the best thing I bought
Dorothy (verified owner) –
As always
Alwande (verified owner) –
my mom is so happy about her new TV h
Bongani (verified owner) –
I love this TV. It was pretty easy to set up
Lesego (verified owner) –
This TV is excellent value for money. The response rate and picture quality is great for what you pay.
Phineas (verified owner) –
think its the best TV I ever purchards set up
Sicelo (verified owner) –
I like the TV
Buyisile (verified owner) –
Easy to set up, good screen quality and sound
Jan (verified owner) –
Perfect, easy to connect and beautiful graphics,
Veliswa (verified owner) –
So easy to install, very happy with the TV
Nozipho (verified owner) –
lovely and easy to follow
Zandisile (verified owner) –
TV was well packaged.
Philip (verified owner) –
Not too expensive for mid-range option
Gertruida (verified owner) –
Love the tv. The sound is perfect and i love the size of the Tv
Sabelo (verified owner) –
easy to use,good picture quality
Cruywagen (verified owner) –
I love the TV
Nicolette (verified owner) –
Excellent product.
Angel (verified owner) –
Best buy ever
Mzukisi (verified owner) –
HappyHappy with the TV,