FEATURES
- Resolution : 3840 x 2160
- HDMI x 3
- USB x 2
- Vidaa Smart
- Blutooth
HISENSE LEDN50A6H 50” UHD SMART LED; DOLBY VISION HDR;UHD A
Original price was: R7999.00.R7399.00Current price is: R7399.00.
FEATURES
HISENSE LEDN50A6H 50” UHD SMART LED; DOLBY VISION HDR;UHD A
| Dimensions On Stand | |
|---|---|
| Height On Stand | 79 mm |
| Length / Depth On Stand | 124 mm |
| Width On Stand | 16 mm |
| Connectivity | |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| HDMI Inputs | 3 |
| Bluetooth | Yes |
| VGA Inputs | 0 |
| A/V Outputs | 0 |
| USB 2.0 Ports | 2 |
| USB 3.x Ports | 0 |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mirroring Technology | None |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Screen Size | 50-inch |
| System Requirements | |
| Operating System | VIDAA Smart |
| Boxed / Shipping Dimensions | |
| Net Weight | 13.7 kg |
| Length / Depth | 124 cm |
| Width | 16 cm |
| Height | 79 cm |
| Gross Weight | 14 kg |
| Product Dimensions | |
| Product Length / Depth | 124 cm |
| Product Width | 16 cm |
| Product Height | |
1 YEAR LIMITED WARRANTY
Valid tv license
| 5 star | 63% | |
| 4 star | 36% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Ryder (verified owner) –
Good for gaming or watching HD movies
Cheryl (verified owner) –
Easy set-up and installation
Naude (verified owner) –
very good and excellent service and delivery of this quality product was received in good condition
Meshack (verified owner) –
I love the TV
Nadine (verified owner) –
tv for that price is excellent
Ivy (verified owner) –
Works perfectly. Value for money.
Khomotso (verified owner) –
The picture quality is very good of this tv
Ben (verified owner) –
Great. Thanks was nice and easy to set upp
Betty (verified owner) –
‘m happy with what i got
Priscilla (verified owner) –
it’s very nice and affordable
Lesley (verified owner) –
easy to use,good picture quality
Zakhele (verified owner) –
Good for gaming or watching HD movies
Ntombifuthi (verified owner) –
This Smart TV is good value for money.
Samuel (verified owner) –
For someone not into TV’s etc a good buy
Neo (verified owner) –
very happy with this Samsung tv
Nobuhle (verified owner) –
Best picture when connected with HDMI,
Rebecca (verified owner) –
Best product, friendly to use.
Lindiwe (verified owner) –
Good value for money, great sound and wonderful picture
Aletta (verified owner) –
Really letdown by lack of Bluetooth connectivity