FEATURES
| Windows 11 Home Single Language | |
| Processor | Intel® Celeron® N4500 (up to 2.8 GHz burst frequency, 4 MB L3 cache, 2 cores, 2 threads) |
|---|---|
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory | 4 GB DDR4-2933 MHz RAM (1 x 4 GB) |
| Storage | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Audio | Dual speakers |
| Display |
|
| Screen-to-body ratio | 82.12% |
| Power | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery and Power | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Wireless connectivity | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 wireless card |
| Ports |
|
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Colour | Chalkboard gray |
| Software | Pre-installed software
Software included
Software – Productivity & Finance
|
| Weight | 1.65 kg |
| Dimensions | 35.85 x 24.2 x 1.79 cm |
| Warranty | 3 year warranty |
| Keyboard | Full-size, jet black keyboard with numeric keypad |
| Security management | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |










Michael (verified owner) –
the product is in great shape and i received it quicker than i expected it
Alwande (verified owner) –
I would recommend this product because of the speed but the one thing that impresses me is the battery life I literally have to charge it once a day and it lasts me the whole day
Nelisiwe (verified owner) –
The laptop feels light.
Nosiphiwo (verified owner) –
Works perfectly fine. I love it
Gerald (verified owner) –
working fine, perfect i would recommend people to buy
Nozuko (verified owner) –
It works perfectly fine and I am so in love with it, it came with everything and the battery does not run out immediately