FEATURES
LG 55UQ7500 55” UHD Smart with ThinQ AI; a5 Gen5 Processor
- Real 4K UHD Resolution 3840 x 2160
- Netflix, Youtube, Showmax and DSTV
- HDMI x 2
- 4K Quad Core Processor
- Active HDR
- USB x 2
- 4K Upscaling with Image Enhancing
Original price was: R10999.00.R9999.00Current price is: R9999.00.
FEATURES
LG 55UQ7500 55” UHD Smart with ThinQ AI; a5 Gen5 Processor
| Dimensions On Stand | |
|---|---|
| Height On Stand | 83.5 cm |
| Length / Depth On Stand | 17.5 cm |
| Width On Stand | 136 cm |
| Connectivity | |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| HDMI Inputs | 2 |
| Optical Audio Output | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI Output | Yes |
| VGA Inputs | 0 |
| A/V Outputs | 0 |
| USB 2.0 Ports | 2 |
| USB 3.x Ports | 0 |
| HDMI ARC | Yes |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Screen Mirroring Technology | Airplay |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Screen Size | 55-inch |
1 YEAR LIMITED WARRANTY
Valid TV LICENSE
| 5 star | 31% | |
| 4 star | 68% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Nompumelelo (verified owner) –
it’s good and interactive
Rendani (verified owner) –
picked this up in a daily deal and am thrilled
Mosibudi (verified owner) –
The TV caters for all my needs with respect to watching movies/shows on Netflix,
Graham (verified owner) –
Really letdown by lack of Bluetooth connectivity
Terence (verified owner) –
Easy to set up, good screen quality and sound
Mandy (verified owner) –
We were very excited to receive the TV so quickly,
Lazarus (verified owner) –
Easy set-up and installation
Nonhlanhla (verified owner) –
picked this up in a daily deal and am thrilled
Deon (verified owner) –
Pretty decent quality.
Happiness (verified owner) –
lovely and easy to follow
Ofentse (verified owner) –
very good and excellent service and delivery of this quality product was received in good condition
Ntombizodwa (verified owner) –
The best smart TV. And the price is reasonable. Best quality picture
Zukiswa (verified owner) –
Very happy with this buy, exactly what I need
Pinky (verified owner) –
It’s great having a bigger screen with such good picture qualit
Leslie (verified owner) –
lovely and easy to follow
Gordon (verified owner) –
The TV caters for all my needs with respect to watching movies/shows on Netflix,
Palesa (verified owner) –
The product arrived sooner than expected and in good condition
Tracy (verified owner) –
I am happy with the view and everything about it
Mohale (verified owner) –
This is the best .Glad I bought it and easy to install