FEATURES
- Real 4K UHD Resolution 3840 x 2160
- Netflix, Youtube, Showmax and DSTV
- HDMI x 2
- 4K Quad Core Processor
- Active HDR
- USB x 2
- 4K Upscaling with Image Enhancing
LG 65UQ7500 65” UHD Smart with ThinQ AI; a5 Gen5 Processor
Original price was: R15999.00.R12999.00Current price is: R12999.00.
FEATURES
LG 65UQ7500 65” UHD Smart with ThinQ AI; a5 Gen5 Processor
1 YEAR LIMITED WARRANTY
| Dimensions On Stand | |
|---|---|
| Height On Stand | 97 cm |
| Length / Depth On Stand | 160 cm |
| Width On Stand | 19 cm |
| Connectivity | |
| Built-in Wi-Fi | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| HDMI Inputs | 2 |
| Optical Audio Output | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI Output | Yes |
| VGA Inputs | 0 |
| A/V Outputs | 0 |
| USB 2.0 Ports | 2 |
| USB 3.x Ports | 0 |
| HDMI ARC | Yes |
| General Specifications | |
| Energy Efficiency Rating | N/A |
| Smart | Yes |
| Energy Star Rating | N/A |
| Display Specifications | |
| Screen Shape | Flat |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Screen Mirroring Technology | Airplay |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Screen Size | 65-inch |
| System Requirements | |
| Operating System | Web OS |
| Boxed / Shipping Dimensions | |
| Net Weight | 27.2 kg |
| Length / Depth | 160 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 96 cm |
| Gross Weight | 27.2 kg |
| Product Dimensions | |
| Product Length / Depth | 160 cm |
| Product Width | 19 cm |
| Product Height | |
Valid TV LICENSE
| 5 star | 47% | |
| 4 star | 52% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)
Khanyisile (verified owner) –
Product was selected due to previous experience with a similar tv
Joseph (verified owner) –
satisfied customer
Nomathamsanqa (verified owner) –
Great picture and clear HD imagery
Henry (verified owner) –
I love it❤, I like it
Nana (verified owner) –
Highly recommended top Quality easy set up no problem good brand
Van Vuuren (verified owner) –
Great. Thanks was nice and easy to set upp
Van der Watt (verified owner) –
The product arrived sooner than expected and in good condition
Bryan (verified owner) –
I bought this for the room and it has been great
Ntshengedzeni (verified owner) –
Its a nice tv mom is very happy
Vernon (verified owner) –
what a technogical advancement on this TV very good for my need
Ramasela (verified owner) –
picked this up in a daily deal and am thrilled
Pierre (verified owner) –
Enjoying my TV, the sound is perfect.
Dinah (verified owner) –
great product, easy and simple to use.
Dikeledi (verified owner) –
enjoy watching this big screen
Mashudu (verified owner) –
We were very excited to receive the TV so quickly,
Malefu (verified owner) –
TV was well packaged.
Lindelwa (verified owner) –
HappyHappy with the TV,
Lufuno (verified owner) –
Wonderful TV. Easy to setup, brilliant picture and good sound
Theresa (verified owner) –
Definitely worth the price. Got it with a deal